LÁTVÁNYTÉRKÉPEK
VÁROSOK, VÁRAK, KASTÉLYOK

A térképészet története

Egy német nyelvű weboldalon találtam egy egyetemei dolgozatra, mely a térképeket, illetve a térkép történetet dolgozza fel. A térképészet története szerint az első térképek Krisztus előtt 2300-ban a Babiloni Birodalomban készülhettek. Ezek viszonylag egyszerű, agyagtáblába faragott rajzok voltak, melyek a kereskedelmi útvonalakat ábrázolták.

Később, a II. század tájékán a kínaiak selyemre festett térképpel segítették az utazókat. Szintén ugyanilyen korai térkép érdekesség Marsall térképe, mely cukornád szálak segítségével mutatta a különböző helyszínek helyét a szigeten. Ami már térkép készítési művészetnek számít, az az inka és a maya civilizáció korából ered, azokról a területekről amiket meghódítottak.

Nekünk európaiaknak a legkorábbi térképeket a rómaiak készítették. Az ókori rómaiaknak fontos volt hogy rajzon úgy tudjanak útvonalakat és távolságokat elhelyezni, amelyek a gyors szállítást, nem beszélve a katonai hódítás mozgásait - elősegítik a Római Birodalom területén. Már a mondásból is tudjuk, miszerint "Minden út Rómába vezet" a mai napig is sok megtalálható ezen útvonalak közül. Az un. Peutinger térkép majdnem 7 méter hosszú, 34 cm széles volt, és össze lehetett göngyölíteni, hogy az utazásra is elvihető legyen. Mai szemmel az arányok persze kicsit furcsák számunkra, de abban az időben ez fantasztikus jelentőséggel bírt, hiszen kevesen rendelkeztek földrajzi ismeretekkel.

A térképészet hőskora a középkorra datálható, a nyomtatás és a reprodukálás megjelenésével. A művészet a kezdetleges térképi ábrázoláson sokat javított, hisz egyes térképek mint képeskönyvek jelentek meg. A hajózás - ami szintén a kereskedelemmel és a hódítással kapcsolatos – már az 1300-as években jó minőségű térképet használt. Elsősorban a partvonal mentén, illetve ahhoz közeli szigeteken tudták ezt pontosan alkalmazni. Érdekes, hogy sokkal kisebbnek vélték az ismeretlen területekkel együtt a Földet, ezt igazolja Kolumbusz utazása is, aki a tengeri utat kereste Indiába.

Látványtérkép.lap.hu | Történelem.lap.hu

Hasonló tartalmak: