LÁTVÁNYTÉRKÉPEK
VÁROSOK, VÁRAK, KASTÉLYOK

Látványtérképek a XIX. századtól - napjainkig


A térképészet fejlődésével az ábrázolós művészeti forma a saját irányát követte és a XIX. században visszanyerte népszerűségét a vasút vonalak fejlesztésével. 1825 és 1875 között a városok látványtérképeinek készítése és gyűjtése egy fajta mániává vált. Csak az Amerikai Egyesült Államokban látványtérképek ezrei készültek. Olyan volt mintha az akkori idők weboldalai lettek volna, minden város kellett, hogy rendelkezzen eggyel, hogy versenyképes legyen az ipar és az immigrációs keresekedelem vonzására. Gyakran a művészeti túlzások az átverés határait súrolták, mivel az utazókat idillikus, gyárakkal teli, virágzó városok képei invitálták, de a valóságban csak szomorú iszapos kalyibák fogadták őket. Ezeknek a nyomatoknak egy nagy részét a Kongresszusi Könyvtár őrzi és a legszebbek többségét a mai napig újra nyomtatják és forgalmazzák.

A turizmus növekedésével a látványtérkép készítés mint egy népszerű kulturális művészeti forma tűnt fel ismét az 1920-as években 1950-es évekig, gyakran Art Deco stílusban, mely ezt az időszakot tükrözi.

Majd egy újabb visszatérést láthatunk az 1970-es és 80-as években. Ez volt az olyan vállalatok arany időszaka, mint Archar and Descarters, akik első sorban amerikai és kanadai városok színes promóciós térképeinek százait adták ki. Ezeken a "Karakter térképeken" a helyi cégeket  csábítóan mutatták be az épületükön büszkén feltüntetett logóikkal együtt. Ezeket a térképeket nézve valamint a szponzorok változását ezen évek allatt, jól látható az ipar arculatának változása, ahogy a termelő cégek illusztrációját felváltották az üzleti parkok, szolgáltatások  és high tech gazdaság logói.

Napjainkban akárcsak a média más formáiban a digitális forradalom megváltoztatta a látványtérképek kutatását és kivitelezését.  De akárcsak egy jó írás, egy jó látványtérkép is inkább mindig a bonyolult munka, esztétikai választások és kreatív szerkesztés eredménye, mint a technológiáé. Abban a korban amikor Google Earth rálátást biztosít a világ bármelyik pontjára csodálatos ráébredni arra, hogy a letünt idők gyönyörű nyomtatásai még a repülőgépek vagy a fényképezőgépek megjelenése előtt készültek.  Függetlenül attól, hogy lúdtollal, golyóstollal vagy pixellel rajzolták a látványtérképek mindig a képzelet perspektíváihoz viszonyulnak.

Az élet iróniája, hogy a lejegyzett változások ellenére, nem sok minden változott a látványtérképek készítésének fejlődésében az évszázadok alatt. Ez mindig is egy adott város bemutatásáról, látogatók vonzásáról és a helyi látványosságok kiemeléséről szólt. Ezen térképek többsége a múltban is és a jövőben is utazó szakemberek által készül, akik követik a tradíciókat. Sokuk utazott egyik városból a másikba, feltüntetve a helyi kereskedők, iparosok és civil szervezetek támogatását, akiknek anyagi hozzájárulása természetesen egy kiemelt helyet biztosit tulajdonuknak a térképen.

Például Edwin Whitefield, az egyik legtermékenyebb  XIX.századi amerikai látványtérkép művész legalább 200 előfizetőt követelt meg mielőtt papirt és tollat fogott. Amikor biztosítottnak látta az üzlet  profitját, Whitefieldet a város minden részén látható volt, amint vadul vázlatokat készít a város minden építményéről.  Azután egy elképzelt kedvező légi pontot kiválasztva az összes vázlatát egybefogta a város teljes és részletes rajzának megalkotásához.  Egy akkori krónikus szerint ezután Whitefield ismét látható volt a városban amint vadul begyűjtötte a szponzorok hozzájárulásait. Jean-Louis Rheault, egy mai látványtérkép illusztrátor szerint " A Látványtérképek - kihangsúlyozva, hogy mi a lényeges és figyelemfelkelő - könnyebbé teszik kitalálni, hogy mi hol van.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pictorial_maps

Látványtérkép.lap.hu | Történelem.lap.hu

Hasonló tartalmak: