LÁTVÁNYTÉRKÉPEK
VÁROSOK, VÁRAK, KASTÉLYOK

Látkép térkép

Kutatva a nemzetközi látványtérképeket, jól felismerhető, hogy a legtöbb illusztrált térkép ábrázolás nevezetességekről, műemlékekről szól. Jellemzően egy-egy város és környezete bemutatására szolgál. Várostörténeti szempontból nagyon jól hasznosítható a térkép, ami pontosan ugyanolyan történeti forrásanyag, mint egy korhű fotó, okirat, szerződés, vagy oklevél.

Cesky Krumlov

A látkép térképek sajátos módon a képzőművészet és a tudomány vegyítéséből kialakult térábrázolások. Térképnek hívjuk őket, hiszen illusztrált, perspektivikus térképek, mondhatni háromdimenziós szabadkézi városrajzok. Sokan áttekintő térképként nevezik a hagyományos térképből kiemelkedő, grafikákat alkalmazó térképészeti megoldásokat. A legfőbb értékük a településábrázolásnak az a módja, amikor szinte jelképpé, emblematikussá válik egy-egy kiemelkedő, a környezeténél jobban részletezett helyszín rajza.

Az irodalom szerint Magyarországról az első térkép az 1800-as években készült, amely a középkori Magyarország területét mutatta be a balkáni részekkel együtt. Földrajzi fokhálózatot nem szerepeltetnek a kézzel színezett fametszeten. Kiemelkedő értékét annak köszönheti, hogy egyedüli helyzetképét mutatja az 1526 előtti középkori Magyarország területének.

Látványtérkép.lap.hu | Történelem.lap.hu

Hasonló tartalmak: