LÁTVÁNYTÉRKÉPEK
VÁROSOK, VÁRAK, KASTÉLYOK

Református templom, Ócsa

Az ócsai premontrei kolostor és temploma

Az Árpád-korban Ócsa térsége királyi birtok volt, ezért joggal föltételezhetjük, hogy az ócsai premontrei apátságot egyik Árpád-házi királyunk alapította. Egy 1234-ben készült, az egyházak ellenőrzését tartalmazó jegyzőkönyv említi először a kolostort.

ócsa, templom
Ferenc Tamás grafikája

A 12-13. század fordulóján a kolostor helyén egy kis falu állt, amelynek lakóit odébb költöztették, amikor megindult a kolostor építése. A háromhajós, keresztházas bazilikális elrendezésű templomot Szűz Mária tiszteletére szentelték. Nyugati homlokzatát monumentális toronypár uralta. A templomba a bejárás az északi ill. a déli mellékhajóba nyíló kapuk biztosították. Az északi kapun (a kolostor felől) a szerzetesek, a déli kapun pedig a világi hívők mehettek be (a templom plébániai feladatot is ellátott). A kutatás során kiderült, hogy nyugat felé eredetileg egy boltszakasszal hosszabbnak tervezték a két mellékhajót, azonban ennek építése elmaradt, s így került ma helyére a két torony. Bár eredetileg boltozott templomot akartak építeni, végül mégis síkfödémre váltottak. 1900-ban tárták föl a főszentély felületét borító, a 13. század utolsó harmadában festett összefüggő falkép-sort. A kolostorépület egyemeletes, egyszárnyú lehetett, a templomtól északra, teljesen elkülönülten épült föl. A földszinten volt a káptalanterem, a refektórium, az emeleten a hálóterem (dormitórium). A kolostorszárnyat keskeny kőfal kapcsolta össze a templommal. Valószínű, hogy a kerengő fából készülhetett, s ez nyomtalanul elpusztult.

Kolostorok Magyarországon | >> A könyv megrendelhető!


A 16. század közepén részben a török veszély, részben a reformáció előretörése miatt hagyhatták el a kolostort a szerzetesek. A templomot és a romladozó kolostorépülete a 17. századig használták a reformátusok. 1675-ben a templom már fedetlenül állt. 1702-ben még tovább romlott a helyzet. A katolikusok megpróbálták visszaszerezni a templomot, - sikertelenül. A reformátusok Mária Terézia királynőtől végtére engedélyt kaptak a templom rendbe hozására. Ennek során azonban sajnálatosan elpusztult sok középkori részlet is. 1872-ben villámcsapás, 1884-ben tűzvész pusztította a templomot. 1897-ben megkezdődött a műemléki helyreállítás. 1922-1924 között átalakításokra került sor (egy emelettel megmagasították például a tornyokat.

ócsa
Légifelvételek >>

1986-1992 között került sor a templom régészeti kutatására, amit követett az épület teljes fölújítása. Ennek során visszaállították a 17. századi kerítőfalat is.

Csorba Csaba

Kolostor.lap.hu | Helytörténet.lap.hu