LÁTVÁNYTÉRKÉPEK
VÁROSOK, VÁRAK, KASTÉLYOK

A jáki bencés kolostor temploma

Szombathelytől délre, a Jáki-Sorok-patak völgyében fekvő falu központjában, egy domb tetején áll a jáki templom, amelynek jellegzetes zömök tornyait már messziről láthatja a közeledő.

A Ják nembeli nagy Márton ispán alapította 1220 körül. 1246-ban szenteltek fől templomát Szent György tiszteletére, akinek képét föléfestették a főoltár mögötti falra is. A háromhajós, két homlokzati tornyos, román stílusú bencés nemzetségi monostorok jellegzetes típusa, legnagyszerűbb emléke. A kolostor apátját már 1223-ban említik az oklevelek.

ják templom
Ferenc Tamás grafikája

A pillérek, az apszisok és a hajók kialakítása arra vall, hogy az építési folyamat meglehetősen elhúzódott, és többször is megváltoztatták az eredeti terveket.

Az alapító család után a 14. századtól többször is változtatok a kolostor kegyurai. A 16. század elejétől Bakócz Tamás révén az Erdődyek birtoka lett.

Az 1532. évben a Kőszeget ostromló szultáni hadak földúlták ezt a vidéket is. Ekkor súlyosan megrongálódott a templom és a kolostor. A templom elérhető magasságban lévő szobrait a törökök "lefejezték". Az ellenség elvonulása után valószínű, hogy visszatértek az elmenekült szerzetesek, de 1562 után már bizonyosan megszűnt az élet a kolostorban. 1576-ban szombathelyi polgárok gyújtották föl az elhagyott épületet. A templomot azonban helyreállították, s napjainkig a községi plébániatemplom feladatát tölti be.

A 17. században lebontották a kolostor egy részét, majd a 18. században azt is, ami még megmaradt belőle. Anyagából épült föl az apáti lakóház. A 18. században a két templomhajó leégett famennyezetét dongaboltozatossá építették ki, az északi falba barokk ablakokat vágtak, a tornyot hagymasisakkal fedték, majd egy vihar pusztításai után azt gúla alakú tégla-sisakkal cserélték föl.

jáki templom
Légifelvételek >>

A műemlékvédelem akkori gyakorlatának megfelelően 1896-1904 között Schulek Frigyes tervei szerint a barokk részleteket eltávolították, s igyekeztek "korhű" román építészeti formára átalakítani a templom minden részét. A díszkapu rossz állapotban levő faragványait kicserélték, új domborművet faragtak a kapu feletti timpanonba. Visszaállították tornyok eredeti magasságát. A barokk sisakok helyett a zsámbéki temploméhoz hasonló kősisakokat építettek.

ják kápolna

A templom főhomlokzatával szemben áll a templommal egyidős, négykaréjos alaprajzú Szent Jakab-kápolna, amely a falusi plébánia szerepét látta el.

Kolostor.lap.hu
| Helytörténet.lap.hu