LÁTVÁNYTÉRKÉPEK
VÁROSOK, VÁRAK, KASTÉLYOK

Vértessomló - Vitányvár - rekonstrukciós elképzelés

Vértessomló - Vitányvár - vártörténet

A Vértes egyik északi csúcsán bújnak meg a fák lombkoronái között az egyre jobban pusztuló Vitány várának maradványai.

A környéken már a honfoglalás után hatalmas magánterületeket szerző Csák nemzetség emeltette a vár korai magját a tatárjárás utáni korszakban. A következő időkben ez a kővár szolgálta földesurait birtokközpontként, ahová a környékbeli falvakban élő alávetett népesség hordta fel az adókat és egyéb szolgáltatásokat.


Vitány várrajz
Vitány - Ferenc Tamás grafikája - rekonstrukciós elképzelés

A XIV. század elején kitört belháború során a Csákok ezen ága, Márk és fiai már a kezdetektől fogva Anjou Károly itáliai trónkövetelőt támogatták a harcokban, ellentétben a felvidéken hatalmas magántartományt létrehozó Máté báróval szemben. 1324-ben az országot egyesítő uralkodó, félve a hatalmára veszélyes újabb főnemesi birtoktömb létrejöttétől, más várakért cserébe megszerezte többek között Vitányt is. A következő időszakban a győri királyi ispán, mint "honorbirtokot" kezelte, vagyis a hivatali időszakának tartamára élvezhette az ide befolyó jövedelmeket. Az állandó pénzhiányban szenvedő Luxemburgi Zsigmond király 1410-ben elzálogosította Hohenzollern Frigyes brandenburgi őrgrófnak. A XV. század közepén már a dúsgazdag Rozgonyi család kezén találjuk a kicsiny alapterületű magánvárat. Férfiágon való kihalásuk után II. Ulászló király Egerváry László horvát bánnak zálogosította el, de mivel nem kapta vissza a pénzét, később örökbirtokként jutott neki. A XVI. században már nem számított komolyabb ellenálló képességű végvárnak, így nem csodálható, hogy a hódító törökök többször is bevették. Utolsó ostromára 1597 márciusában került sor, amikor Pálffy Miklós főkapitány csapatai visszafoglalták a "pogányoktól", majd belátva annak tarthatatlanságát, puskaporral felrobbantották védőműveit.

Vitány várában még eddig nem végeztek régészeti feltárásokat és helyreállításokat, de a fennálló falak alapján egy kéttornyú, belső udvarral megépült magánvár lehetett, melyet ötszög alakű külső várfal védelmezett.

Forrás: Magyar-várak.hu

Linkek:
Légifelvételek
Fotógaléria
3D fotók
Alaprajzok a várról