LÁTVÁNYTÉRKÉPEK
VÁROSOK, VÁRAK, KASTÉLYOK

Várak a kártyán

A magyarországi kártyafestészet fénykora a XIX. század

A kártyázási kedv növekedése - követve a polgárosodás ritmusát - létrehozta a kártyagyártó ipart, mely tucatnyi városban honosodott meg az 1800-as évektől kezdődően. A szakmát - fa- és rézmetszést - Pozsonyban és Bécsben tanították, de csak kevesek kiváltsága lehetett magas fokú képzésben részt venni. Más céhes iparokhoz hasonlóan az inasok polgárjogot nyert kártyafestő mester műhelyében tanulták a kártyakészítés titkait, majd több éves vándorlásra kényszerültek. Hazatérve a remeklés készítése várt rájuk, amikor is a mesterek előtt kellett beszámolniuk a megszerzett tudásról. Kis szerencsével, olykor a kártyafestő iparűzők családjába nősülve s így a műhelyt megörökölve vezetett az út az önállósuláshoz.

A szakmai tapasztalatszerzés ellenére több műhelytulajdonos csak a fametszetről történő sokszorosítást tanulta meg és a technikai fejlődéssel nem tudott lépést tartani. A legtöbb, művészi igényességgel megfestett kártyaképet ismert és névtelen illusztrátorok, képírók és metszetkészítők vésték acélba és rézbe, karcolták kőre a kártyagyárak megrendelésére.


kártyafestészet

A kávéházak közönsége, a katonák és a diákok kommersz kártyákkal játszottak. Készült is kártyacsomag milliónyi: whist és fáraó játékhoz, ferblihez és halberzwölfhöz, asszonyoknak unaloműző patience, az uraknak pedig kávéházi tarokk bécsi minták utánzataként, A játékkártyák világában is különleges helyet foglalnak el azok a luxus tarokk kártyák, melyeket osztrák és magyar mesterek készítettek viszonylag kis példányszámban. Ezek értékes ritkaságai napjaink műtárgy kereskedelemének. A kártyákon feldolgozott téma változatos: vadászat, népélet, egzozikus- és háziállatok, kínainak nevezett életképek, történelmi-, irodalmi-, mitológiai motívumok, város- és tájképek, karikatúrák szerepelnek a tarokk lapokon. Néhányan - talán az ekkor divatos romantikus regények sugallatára is - kártyáikra várképeket nyomtattak. A XIX. század második felének három várképes tarokkját választottuk bemutatásra.

Schneider József - a kártyológia az ő nevéhez köti a ma magyar kártyaként ismert játék első példányát - látképes kártyájának tarokk lapjain (1850 körül) még csak néhány várat látunk:

II - Árva
III - Fraknó - Lanzsér
V - Pétervárad
VI - Pozsony - "Szomolyán omladéki"
IX - Visegrád - Salamon tornya Visegrádon
XIII - Murány - Detrekő
XIV - Battina

Jánoska Antal

Tarokk.lap.hu | Várrajz.lap.hu