LÁTVÁNYTÉRKÉPEK
VÁROSOK, VÁRAK, KASTÉLYOK

Ptolemaiosz világtérképe

Amióta térképekkel foglalkozom, megerősödött bennem egy szándék, hogy nemcsak művészettörténetet lenne érdemes tanulnom, hanem a térképészet történetét is szívesen felvenném a képzéseim közé.

Ptolemaiosz
Ptolemaiosz Klaudiosz világtérképe, rekonstrukció Geographia című könyve (kb. 150) alapján, ahol "Sinae" (Kína) a jobb szélen látható, a túlméretezett "Taprobane" (Srí Lanka szigete mögött,) és a "Aurea Chersonesus" (Dél-Ázsiai félsziget.). Kép forrása: Wikipedia.org

A wikipedián leltem Ptolemaiosz világtérképére, amely ugyan nem maradt fent az utókornak, de a mester fennmaradt könyve alapján összeállítható volt. Ez az akkori, ókori ismert világ térképi ábrázolása, és a Geographia című műve ezentúl még részletes leírásokat is tartalmaz az akkoriban már ismert területekről. Akik ezt a térképet újra szerkesztették, követték a könyv leírását, melyhez nagy segítségük volt, hogy Ptolemaiosz az égi jelek alapján szélességi és hosszúsági koordinátákat alkalmazott.

Több mint ezer év múlva a középkorban a fellelt eredeti könyv alapján készült latin fordítás határozta meg  a globális koordináták használatát, és nagyon sok új felfedezés létrejöttét segítette.

Forrás: Wikipedia.org

Látványtérkép.lap.hu | Történelem.lap.hu

Hasonló tartalmak: