LÁTVÁNYTÉRKÉPEK
VÁROSOK, VÁRAK, KASTÉLYOK

Nagyszebeni evangélikus templom építészeti fejlődéstörténete

nagyszeben Az első középkori plébániatemplom a mai evangélikus nagytemplom helyén állott. A XII. század második felétől kezdték el román stílusban építeni és a XIII. század elejére készül el. Az alapok alapján megállapították, hogy az ősi nagytemplom háromhajós volt, köríves szentéllyel. Alapjai befolyásolták utódjának építését. Ezt az első templomot teljesen lebontják és építik helyette a mai monumentális gótikus templomot, amely a XIV. század közepére készül el, mert ekkorra zárókövei is készen vannak: Szent Veronika, Szent Farkas, áldást osztó Krisztus. Az északi oldalhajó utolsó ívének zárókövén levő ábrázolás megfejtése bizonytalan: felhők felett talán Mária, amint gyümölcsöt nyújt gyermekének.

A XIV. század második felében felépül a torony is, 1474-ben már magasítják. Ebben a században készülnek ablakfestményei is. A XV. században egy évszázadig tartó bővítési munkálatok kezdődnek. Ezt a prépostsági vagyon megszerzése tette lehetővé, indokolttá pedig a prépostsági templom megszőnése, ami miatt a plébánia-templom már szőknek bizonyult. Az 1448-ban engedélyezett (100 napos) búcsúnak köszönhetően a templom hátsó részéhez kápolnát építenek. 1471-ben a sekrestyét bővítik. 1474-ben a plébánia a kerci apátság javait is megkapja. Ez és az 1484-ben engedélyezett újabb búcsú további bővítéseket tesz lehetővé: az oldalhajókat szélesítik, a főhajót megemelik, a nyugati előcsarnokot bővítik, a kereszthajókat megnyújtják. A templom mai nagyságára 1520-ra alakul ki. A szentély északi falát hatalmas falfestmény díszíti: a keresztrefeszítést ábrázolja, Magyarország, Csehország és Szilézia címerével, kétoldalt Szent István és Szent László képével. Felirata korát és szerzőjét jelzi: "Hoc opus fecit magisler Johannes de Rozenau Anno Domini millesimo Quadringentesimo XLV."

nagyszeben
Megvásárolható a Civertan Grafikai Stúdió elérhetőségein (Ára: 2000 Ft + ÁFA)

A templom csonkított pietáját a Bruckenthal Múzeum őrzi. 1506-ban az a brassói Ulrik mester készítette, akinek a városi számadás szerint imaginis mira arte sculpti depozitinnis salvatoris fizetnek. Valószínőleg az az 1372-ben alapított Brudeschaft des hl. Leichnams rendelte, amely a Fronleichnam-oltár istentiszteletéről gondoskodott. Az 1420 körül készült Fájdalmas anya szobra szintén a Bruckenthal Múzeumba került. Egyik harangja 1438-ból való. A XV. században külön oltáruk volt az ötvösöknek. Ma nincs meg. 1417-ben Langtregenn Péter a keresztkápolna Kálváriáját készíti. 1438-ban Lénárd bronzöntő a keresztelőmedencét önti. Első orgonája 1585-ben készül, melyet 1672-ben újjal váltanak fel.

Rejtekhely.ro

Látványtérkép.lap.hu
| Szeben látványtérképe