LÁTVÁNYTÉRKÉPEK
VÁROSOK, VÁRAK, KASTÉLYOK

Atlaszok, térképek elnevezései

Keresgéltem az interneten, hogy honnan eredhet a látványtérkép elnevezés. Nem találtam megnyugtató választ, mivel ahány ház, annyi szokás. Nemcsak a nyelvi mutációkra gondolok, hanem a magyar nyelvben is többféle elnevezése létezik.

Valahol a város szóval mint városatlasz, vagy városmappa hozzák összefüggésbe, illetve akad olyan is, aki tematikus térképnek hívja, valószínűleg azért, mert az bizonyos témakört, pl. egy kulturális útra felfűzhető anyagot jelenít meg az illusztrált térképen. A látvány szót is különböző módon használják, van látványgrafika, vagy látványatlasz, illetve aki a térkép szóval variál, ott is széles a paletta, pl. műemlékatlasz, műemléktérkép, poszter térkép, vagy grafikus sétatérkép néven nevezi.

A térképészet és más kartográfiai ábrázolások - ilyen pl. a földgömb és fotó térkép is - a számítástechnika térhódításával áttért az analóg térképekről, azaz a hagyományos térképekről a digitális térképek irányába. Erre természetesen rendelkezésre állnak különböző szoftverek, grafikus programok, és speciális térképészeti alkalmazások.


Nippur

A kutatások szerint az ősember először rajzolt és csak utána írt, így nem tévedünk nagyot akkor, ha a legelső térképi ábrázolásokat egy barlang falán véljük felfedezni, ami nemcsak tájékozódási célból, hanem egy történet alátámasztására jöhetett létre. Ilyet már i.e. 7.000 környékről is fedeztek fel kutatók, de kétségkívül a legrégebbi megfogható térképészeti emlék a 3500 éves agyagtábla, ami a Sumér Birodalom fővárosát, Nippurt ábrázolja.

Látványtérkép.lap.hu | Történelem.lap.hu

Hasonló tartalmak: